PRÍPADOVÁ ŠTÚDIA 

Implementácia nového stupňa riadenia v rámci oddelenia výroby 
v spoločnosti Embraco

Spoločnosť Embraco Slovakia, ktorá je globálnym výrobcom chladiacej techniky, absolvovala na prelome rokov 2018 - 2019 v SUVKO Coaching komplexný 6-mesačný rozvojový program zameraný na zlepšenie zručností prvej línie riadiacich pracovníkov vo výrobe v oblasti komunikácie, sebarozvoja a vedenia ľudí. Cieľom programu bolo prostredníctvom získania jednotlivých zručností zlepšiť pracovné medziľudské vzťahy, a tým prispieť k zvýšeniu efektivity a kvality výrobných procesov.

Projekt prebiehal formou tréningových aktivít priamo v teréne v rámci závodu. Súčasťou boli mapping prostredia a rozhovory s členmi tímov, ktoré umožnili lepšie pochopiť aktuálnu situáciu a identifikovať oblasti na zlepšenie.

Aplikácia TWI princípov a intenzívna komunikácia prispeli k tomu, aby získané vedomosti a zručnosti boli udržateľné a efektívne aplikované v praxi. Vtedajšia línia zmenových majstrov po absolvovaní rozvojového programu disponovala nástrojmi a vedomosťami potrebnými na neustále zlepšovanie procesov a riadenie svojich tímov.

 KLIENT 

Spoločnosť Embraco je globálnym výrobcom chladiacej techniky pre domáce a komerčné chladenie. Vytvára široké, efektívne a konkurencieschopné portfólio výrobkov pre rôzne oblasti, ako napríklad domácnosti, stravovacie služby, maloobchod s potravinami, obchodníkov a medicínske aplikácie. Embraco Slovakia je súčasťou Nidec Global Appliance, platformy spoločnosti Nidec Corporation.

 VÝZVA 

Embraco Slovakia sa v roku 2018 rozhodlo zmeniť organizačnú štruktúru výroby s cieľom zlepšiť riadenie a výsledky tejto oblasti. V rámci projektu sme v tejto spoločnosti identifikovali viaceré bariéry. Niektorí lídri mali problémy s dôveryhodnosťou a konzistentným správaním, čo ovplyvňovalo ich schopnosť viesť a motivovať tím. Mnohí zamestnanci si neboli istí svojimi schopnosťami a brzdilo to ich iniciatívu a ochotu prijímať zodpovednosť. Tiež mali obavy z nových prístupov a pochybovali o ich efektivite. Implementácia Kaizen predstavovala ďalšiu výzvu. Pre mnohých bolo ťažké integrovať princípy neustáleho zlepšovania do každodenných zručností. Nie všetci zamestnanci venovali dostatočnú pozornosť dosledovaniu a vyhodnocovaniu výsledkov procesov. Efektívna komunikácia medzi lídrami, tímami a externými partnermi bola často nedostatočná, čo spôsobovalo nedorozumenia a znižovalo efektivitu implementovaných prístupov.

Naším cieľom bolo v spoločnosti Embraco Slovakia podporiť implementáciu inovatívnych prístupov zameraných na zlepšenie efektivity a kvality výrobných procesov, ktoré boli v súlade s princípmi Lean manažmentu a metodiky WSM-Quality Management. Uvedené prístupy spolu s modulmi zameranými na komunikáciu a vedenie ľudí boli kľúčovými rozvojovými úlohami pre skupinu 51 zamestnancov, v tom čase zmenových majstrov.

  RIEŠENIE  

Riešením požiadaviek spoločnosti Embraco Slovakia bol 6-mesačný projekt Škola majstrov, ktorý bol rozdelený do 4 modulov. Tento projekt sa zameriaval na rozvoj komunikačných schopností 51 účastníkov, na aplikáciu Lean prístupov (ako sú 5S, Kaizen a zlepšovanie a zefektívňovanie procesov) a na situačný leadership pri práci s tímami.

V rámci nášho projektu sme využili princíp TWI (Training Within Industry) ako kľúčový nástroj učenia a rozvoja zamestnancov. TWI je osvedčená metóda zameraná na zlepšovanie pracovných procesov a rozvoj pracovnej sily prostredníctvom štruktúrovaného tréningu. Tento prístup nám umožnil efektívne školiť zmenových majstrov a zlepšiť ich riadiace schopnosti.

Projekt prebiehal formou tréningových aktivít priamo v teréne v rámci závodu. Súčasťou boli mapping prostredia a rozhovory s členmi tímov, ktoré umožnili lepšie pochopiť aktuálnu situáciu a identifikovať oblasti na zlepšenie. Drilling na reálnych miestach zamestnancov bol kľúčovým prvkom, ktorý zabezpečil efektívnejšiu adaptáciu zručností do procesu.

Účastníci boli podporovaní skúsenými mentormi a koučmi, ktorí im poskytovali spätnú väzbu a rady počas celého projektu. Tento komplexný prístup zabezpečil, že účastníci mali všetky potrebné nástroje a podporu na to, aby sa stali efektívnymi zmenovými majstrami.

Modul 1 – Rozvoj komunikačných schopností

Prvý modul bol zameraný na zlepšenie komunikačných schopností účastníkov. 
V tomto module sme sa sústredili na efektívnu komunikáciu, aktívne počúvanie a riešenie konfliktov. Účastníci sa učili a trénovali, ako efektívne komunikovať s tímom a zainteresovanými stranami, aby zabezpečili jasný a transparentný prenos informácií.

Modul 2 – Lean prístupy

Druhý modul sa venoval Lean prístupom, pričom sme sa zamerali na 5S (Sort, Set in order, Shine, Standardize, Sustain), Kaizen a iné techniky zlepšovania a zefektívňovania procesov. Účastníci postupne pracovali na identifikácii a eliminácii plytvania v procesoch a na kontinuálnom zlepšovaní svojho pracovného prostredia.

Modul 3 – Situačný leadership

Tretí modul bol zameraný na situačný leadership. Účastníci sa učili, ako prispôsobiť svoj štýl vedenia rôznym situáciám a potrebám tímu. Zamerali sme sa na rozvoj líderských zručností, ktoré im umožnia efektívne viesť a motivovať svoje tímy v rôznych situáciách.

Modul 4 – Implementácia naučených zručností

Posledný modul bol venovaný implementácii naučených zručností priamo v praxi. Účastníci mali možnosť aplikovať nové vedomosti a zručnosti v reálnom prostredí závodu, čo im pomohlo lepšie pochopiť a integrovať tieto prístupy do každodennej práce. Na záver projektu sme vyhodnotili výsledky a pokrok každého účastníka, aby sme identifikovali ďalšie oblasti na zlepšenie a zabezpečili, že získané zručnosti budú udržateľné a efektívne aplikované v praxi.

 VÝSLEDKY 

Po absolvovaní všetkých modulov projektu sme u účastníkov pozorovali viaceré pozitívne zmeny. Zavedením TWI princípu sme dosiahli funkčnú úroveň riadenia na pracoviskách. Zmenoví majstri sa stali efektívnymi lídrami, ktorí dokázali riadiť svoje tímy v súlade s hierarchickou štruktúrou oddelenia. Osvojili si nové kompetencie ako agilní lídri priamo v pracovnom prostredí. Kľúčom k úspechu bola intenzívna komunikácia medzi zmenovými majstrami, ich nadriadenými a operátormi. Týmto sme zabezpečili, že všetky strany mali jasné a konzistentné informácie, čo prispelo k hladkej implementácii zmien a zlepšení.

Aplikovali sme Stakeholder Mapping ako komunikačný princíp pre udržanie zmeny. Zadefinovali sme Visual Management pre všetkých zmenových majstrov. Tento prístup nám pomohol vizualizovať procesy, zlepšiť transparentnosť a umožnil rýchlejšiu identifikáciu problémov a riešení.

Aktívne zainteresovanie všetkých stakeholderov, ktorí mali vplyv na proces, ich zapojenie do jednotlivých fáz vzdelávania uľahčilo implementáciu Lean prístupov a zvýšilo vzájomné pochopenie a sebavedomie zmenových majstrov.

Aplikácia TWI princípov a intenzívna komunikácia zabezpečili, že zmeny boli udržateľné a efektívne aplikované v praxi. Po ukončení rozvojového programu vtedajší zmenoví majstri disponovali nástrojmi a vedomosťami potrebnými na neustále zlepšovanie procesov a riadenie svojich tímov.

Kontaktujte nás

Zavolať? Napísať? Prísť osobne?

KONTAKTNÝ FORMULÁR


KOŠICE
Matúš DRAGANOVSKÝ - obchod a vzdelávanie
+421 904 222 120 | draganovsky@suvko.sk
SUVKO s.r.o., Kukučínova 2, Košice (Kasárne - Kulturpark)
Mapa pre parkovanie KE
BRATISLAVA
Matúš JAREČNÝ - obchod a vzdelávanie
+421 915 172 398 | jarecny@suvko.sk
SUVKO s.r.o., Bottova 2,
Bratislava 
(Co-work The SPOT)
Mapa pre parkovanie BA
homedatabaseflagfile-addgraduation-hatuserspushpinchart-barsrocketcodecrossmenuframe-expandlayers