V polovici júna sa v bratislavskom hoteli Saffron konala 8. SENET konferencia The Teams of Tomorrow: How to Co-Design and Sustain the Talent in the Era of AI. V spolupráci s IPMA Slovakia a IPMA: International Project Management Association sme sa spoločne pozreli na to, ako môžeme už hneď zajtra meniť svet práce.
Pre SUVKO bola príprava konferencie veľkou výzvou. Ako nováčik sme sa stali content partnerom a manažovanie eventu od návrhu obsahu cez technické zabezpečenie až po prípravu menoviek pre hostí sme si vyskúšali v takej veľkej miere sami. Stála pred nami výzva a my sme sa jej nezľakli. Hoci sme vedeli, že to bude riadne sústo, odhodlaní sme sa rozhodli do toho ísť a vydať zo seba maximum.
Hľadali sme tému, ktorá je aktuálna, atraktívna a v biznisovom ponímaní znamená istý challenge. Niečo, čo pomáha vo vývoji, posúva nás dopredu a prináša množstvo výhod. Zjednodušuje prácu, necháva veľa priestoru na ďalší rozvoj a pridáva našej práci iný rozmer a novú hodnotu. Rozhodli sme sa obzrieť do budúcnosti, ktorá môže začať už zajtra. Do budúcnosti, ktorá patrí spolupráci človeka a umelej inteligencie. Chceli sme sa rozprávať o tom, ako nevnímať AI ako strašiak, ale spraviť z nej spolupracovníka, pomocníka, našu predĺženú ruku pri realizácií nápadov a projektov. Ako to celé prebiehalo?
Doobedie patrilo keynote speakerom
Prvá časť konferencie bola venovaná viacerým keynote prednáškam a panelovej diskusii. Na pódiu sa vystriedalo niekoľko speakerov a každý z nich nám priblížil svoju skúsenosť s využívaním AI v pracovnom živote.
Konferenciu otváral (online) Mladen Vukomanović, prezident IPMA, keynote prednáškou Our Future Starts Tomorrow. Predstavil v nej prácu spoločnosti IPMA a rozdiely, ktoré do projektového manažmentu prináša – vedomosti, zručnosti a schopnosť využívať obe v praxi. Hoci sa o budúcnosti veľa hovorí ako o čase, keď bude stále väčšia časť našej práce vykonávaná strojmi, Mladen zdôraznil, že stále to je a bude o ľuďoch. Zameral sa aj na budúcnosť „project profession“ – zručnosti, ktoré spoločnosti priorizujú, sú leadership, kritické myslenie a projektový manažment. Dôležitou úlohou každého manažéra má byť najmä delegovanie práce. A čo by mal spĺňať „project professional“? Podľa Mladena je to človek, ktorému nie je cudzia integrita, morálka, dôvera a potrebné schopnosti.
Po Mladenovi sme pozornosť upriamili na krst knihy 30 rokov IPMA Slovakia, ktorá na svojich stranách zhrnula pôsobenie a úspechy IPMA Slovakia v priebehu rokov. Vydaním a krstom knihy spoločnosť oslávila svoje 30. narodeniny.
Slovo si zobral Marek Demčák, Head of Production, Vaillant Group. Vo svoje keynote prednáške Back to Basics kládol veľa otázok, ktoré sa zameriavali na firemnú štruktúru a prepojenie na budúcnosť. Čo sa stane s ľuďmi v budúcnosti? Čo by malo vedenie zmeniť vo svojej organizácii, aby sa v nej ľudia cítili užitočne? Čo má v mojej organizácii stále hodnotu? Berie AI ľuďom zmysel? Marek sa medzi príkladmi pristavil pri Tomášovi Baťovi a jeho podnikateľskom koncepte. Odkazom Marekovej keynote prednášky bolo, aby sme sa nepozerali sa len na to, čo je nové, ale rozmýšľali sme nad tým, čo ostáva nemenné. Vráťme sa teda k základom, vráťme sa k ľuďom.
Po krátkom breaku a networkingu sme si vypočuli pútavú keynote prednášku Vladimira Obradovića, Vice prezidenta IPMA Serbia, Change + AI = chAInge Management. Vladimir rozprával, že AI ako prvé nahradí rolu HR. Výhody takéhoto využitia by boli najmä efektívnosť, úspora na výdavkoch, testovanie a ohodnotenie. Spomínal tiež zaujímavosť v medicínskom prostredí, a to zavedenie prvých AI lekárov v čínskych nemocniciach. Výhodami AI doktorov je vyššia precíznosť, lepšia schopnosť učiť sa a rozvinutejšie analytické schopnosti. V rámci využitia robotov sa zamýšľal nad prípadným zdaňovaním a či by vôbec mali roboti podliehať zdaňovaniu. Stále ostáva na záver otázka, kto je teda lepšou voľbou – človek alebo robot?
Záverom doobedňajšej časti konferencie bola panelová diskusia The Projects of Tomorrow, ktorú moderoval Matúš Draganovský. S hosťami a hostkami sa zhováral o výzvach, ktoré budúcnosť prináša. Blažena Ambróz Sedrovičová, CEO AI:Dental, rozprávala o zlepšovaní a inovovaní zubárskeho sveta práve s pomocou AI. Jednou zo silných myšlienok bolo, že robiť chyby je normálne a že hodnotu spoločnosti tvoria jej ľudia, preto si ich treba vážiť a rešpektovať ich. Peter Mesarč z Boltu upriamil pozornoť na to, že mestá sú pre ľudí, nie pre autá a na základe toho by sme mali postupovať pri strategických riešeniach dopravy a celkového layoutu miest. Aby sa nám darilo budovať skvelú kultúru, potrebujeme byť v premýšľaní a tvorení odvážni – to nám zaručí progres. Silvia Drahošová z IPMA Slovakia nadviazala na skvelú kultúru tým, že jej tvorba je o nás a našej spolupráci. Vychádzajme z dát a nebuďme statickí. Dynamickosť nám pomáha posúvať sa vpred. Dávid Vais z Logportu nám pripomenul to, na čo často zabúdame – buďme ľudskí. Robme to, čo nás baví, a keď sa potešenie vytráca, urobme zmenu. Nebojme sa jej.
Poobede sme sa aj hrali
V druhej časti konferencie sme sa rozdelili do skupín a zúčastnili sme sa na sessions, ktoré prebiehali v dvoch miestnostiach simultánne.
Viktória Gažová a Matúš Jarečný – The Talent of Tomorrow
Duo Viky a Matúš nám priblížili, ako na človeka nepozerať tradične, teda nebrať ho len ako zdroj alebo prostriedok. Čo tak všímať si, aké talenty človek má, aby sme na základe toho vedeli, v čom je naozaj dobrý a cez akú optiku na svet pozerá? Rôznorodosť talentov a osobnostných čŕt je skvelá a dokážeme z nej veľa vyťažiť, iba potrebujeme vedieť ako. Preveďme talenty, ktoré máme, na tie, ktoré potrebujeme. Premyslime, vyvíjajme, udržme si to, čo máme. Práve na to nám slúžia rôzne diagnostiky (Gallup, Insights atď.).
Gabriel Jurčo – From Onboarding to Upskilling
Gabriel Jurčo nám na svojej session predstavil čosi zo zákulisia hiringu. V konkrétnom procese sa postupne odkrývali odpovede na otázky, ako a kde nájsť ľudí, ako zlepšiť ich zručnosti či ako vybudovať tím snov. Vyberajme si podľa prístupu, nie podľa skúseností. Dobre nastavené a vedené interview dokáže celkom spoľahlivo vyfiltrovať tých, ktorých v tíme chceme. V časti onboardingu potrebujeme dosiahnuť spokojnosť na oboch stranách, aby bola chuť pokračovať a spolupracovať. Gabriel tiež priblížil rôzne spôsoby, ktoré poskytnú kvalitný upskilling zamestnancov a budú prínosné ako pre budúcnosť zamestnanca, tak pre spoločnosť.
Šárka Patkošová & Matúš Draganovský – Design Thinking for HR
Šárka s Matúšom nám predstavili proces design thinkingu – účinnej metódy, na začiatku ktorej máme problém/výzvu a na jej konci riešenie. V prvom kroku je dôležité pýtať sa, počúvať a porozumieť. Hľadáme riešenie a zisťujeme, čo (ne)funguje. V ďalšom kroku potrebujeme definovať, špecifikovať, prechádzať od všeobecného ku konkrétnemu. Byť o krok bližšie k cieľu. Prichádza fáza brainstormingu, kde patria všetky nápady, aby sa z nich dalo vybrať to najlepšie. Vďaka tomu sa dostávame k prvej verzii, prototypu, a testujeme, testujeme, testujeme, kým sa nedostaneme k finálnemu riešeniu. Nebojme sa prototypovať a testovať idey, ktoré nie sú úplne dokonalé.
Alexandra Hollá & Daniela Choma – Learning By Playing
Na tejto hravej session nám Daniela a Alexandra predstavili pozadie ich kartovej hry Človečina. Myseľ každého z nás má svoje limity a nevie všetko. Na základe skúseností a vedomostí si jej limity posúvame a prehlbujeme svoje prežívanie. Kľúčom v dobe AI sú vzťahy. Hra je prvá aktivita, ktorú iniciujeme už odmala. Práve pýtanie sa cez kartičky prebúdza dieťa v nás a pomáha nám budovať pevnejšie a hlbšie vzťahy. Učíme sa počúvať, hovoriť o sebe, vzájomne sa rešpektovať a byť prítomní. Bez komunikácie, ktorá je zdravá, nie sú zdravé vzťahy (ani navonok, ani dovnútra).
Ľudmila Grajcárová & Katarína Miňová – The Workweek of Tomorrow
Ľudka s Katkou sa na svojej session pozreli na zmeny, ktoré do pracovného života a prostredia priniesli technológie. Obohatili ich o možnosť homeofficu a šetrenie času, rýchlu komunikáciu a dostupnosť veľkého množstva údajov, no skrátili nám časový interval sústredenia, menej sa hýbeme či sme doslova zahltení množstvom informácií. Predstavili nám koncept 4-dňového pracovného týždňa a jeho benefity. Čo potrebujeme zmeniť, aby sa nám lepšie pracovalo? Podporu zhora, prípravu – prestaňme uvažovať o office ako o mieste na vykonávanie práce, začnime o ňom uvažovať ako o nástroji, ktorý nám má pomôcť dosiahnuť nejaké ciele. Technológia (napr. chat) je zas priestor na diskusiu o nápadoch, ktorý kladie dôraz na kvalitu myšlienky, nie na priebojnosť jej nositeľa. Budujme si dôveru a vychádzajme z vedeckých prístupov.
Juraj Probala – Become the Partner of Tomorrow’s Workplace
Ako bude vyzerať svet o 5 rokov? Jediné, čo je stabilné, je zmena. Mení sa vekové rozloženie obyvateľstva, klíma, technologický vývoj a postavenie AI v našich životoch, pracovný trh a spôsob, akým budeme pristupovať k výberu nových členov tímov. Do pracovného sveta vstupuje nová generácia mladých ľudí a čaká nás stret 5 absolútne odlišných generácií, ktoré reagujú na úplne odlišný prístup a spôsob komunikácie. IQ a EQ ustupujú do úzadia a dominantným ukazovateľom je AQ – adaptability quotient. Budúcnosť – a vôbec nie vzdialená – od nás bude vyžadovať adaptabilitu, flexibilitu, komunikačné zručnosti, kreativitu, hodnotu a zodpovednosť.
Ďakujeme všetkým speakerom, účastníkom a pomocníkom, bez ktorých by táto konferencia ostala len malým nápadom. Ďakujeme za podnetné diskusie, nové prepojenia, zdieľané myšlienky a podporu. Vykročme spolu do budúcnosti s otvorenou mysľou a buďme naklonení inováciám.